Mława – Strzegowo, zadanie 1 – budowa drogi ekspresowej S7

Droga ekspresowa S7, łącząca Napierki z Płońskiem, wciąż jest w trakcie budowy. Inwestycje dotyczące poszczególnych odcinków nie są realizowane jednocześnie, niektóre wciąż pozostają na etapie planowania. Jednym z nich jest fragment Mława – Strzegowo.

Droga S7 Napierki – Płońsk

Droga S7 prowadząca od granic województwa warmińsko-mazurskiego do województwa mazowieckiego jest podzielona na dwa etapy, z czego w każdym z nich znajdują się dwa odcinki.

Część I:

  • S7 odcinek Napierki – Mława (ok. 14 km), koszt wykonania 294,7 mln zł;
  • S7 odcinek Mława – Strzegowo (ok. 21,5 km), koszt wykonania 446,1 mln zł.

Część II:

Długość całej trasy ma wynosić ok. 71 km. 20 grudnia 2017 roku zostały podpisane umowy z wykonawcami odcinków Napierki – Mława oraz Mława – Strzegowo. Ponieważ czas wykonania inwestycji wynosi 34 miesiące – bez okresów zimowych, podczas których prace zostają wstrzymane – te fragmenty zostaną oddane do użytku w lipcu 2021 roku.

Kontrakty dotyczące odcinków Strzegowo – Pieńki oraz Pieńki – Płońsk zostały zawarte 12 stycznia 2018 roku. Oba powinny być gotowe do maja 2021 roku. 2 września 2019 zapadła decyzja ZRiD od Wojewody Mazowieckiego, co oznacza, że prace budowlane mogą zostać rozpoczęte. To wykonawca odpowiada za wykonanie szczegółowego projektu inwestycji oraz złożenie wniosku o ZRiD. Wnioski dotyczące budowy odcinka S7 Napierki – Mława i budowy odcinka S7 Mława – Strzegowo zostały wystosowane w marcu 2018 roku.

Drogę S7 Napierki – Płońsk w większości wybuduje konsorcjum firm Strabag Sp. z o.o. oraz Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Wyjątkiem jest odcinek Mława – Strzegowo. Przetarg na jego wykonanie wygrało konsorcjum firm PORR S.A. oraz PORR Bau Gmbh.

Droga ekspresowa S7 Napierki – Płońsk jest przewidziana do współfinansowania ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oznacza to, że termin zakończenia prac dla obu wykonawców jest tym bardziej wiążący.

Budowa drogi S7 Mława – Strzegowo

7 czerwca została podpisana umowa wykonawcza dotycząca prac archeologicznych prowadzonych na terenie całego odcinka Napierki – Płońsk. Wytyczono osiem stanowisk wzdłuż tej części trasy S7, zlokalizowanych w miejscowościach Pepłowo, Nowa Wieś, Wola Dłużniewska, Dłużniewo, Ćwiklinek, Cieciórki, Mdzewo i Kuklin. Wynik kilkunastodniowych wykopalisk ma zostać przedstawiony przez archeologów w ciągu 12 miesięcy od zakończenia badań.

Podczas gdy odcinki S7 Strzegowo – Pieńki i Pieńki – Płońsk zostały już przekazane do realizacji, droga S7 Napierki – Mława i Mława – Strzegowo oczekują na decyzję ZRiD, czyli Zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej. Decyzje dotyczące obu odcinków mają zapaść w ciągu najbliższych miesięcy.

Odcinek S7 Mława – Strzegowo jest zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego w powiecie mławskim. Obejmuje gminy Szydłowo, Mława, Wiśniewo, Stupsk, Strzegowo. Został on podzielony na dwie części: zadanie I i zadanie II.

W ramach zadania I (sołectwo Modła) ma nastąpić m.in. częściowa budowa węzła Wyplot, budowa wiaduktu nad linią kolejową E65 czy budowa tras objazdowych. Przewidywane jest także zabezpieczenie terenu, łącznie ze wzmocnieniem podłoża gruntowego oraz przebudowa sieci wodociągowej czy elektrycznej w miejscach, gdzie kolidują one z trasą S7. Planowana jest także rozbiórka i przebudowa istniejących obiektów.