Odcinek S7 Skomielna Biała – Rabka Zdrój oddany do użytku

Już od 28 września b.r. kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego odcinka trasy S7. Tym razem chodzi o drogę pomiędzy Skomielną Białą a Rabką Zdrój, a także o dwujezdniową drogą główną przyspieszoną do Chabówki.

Oddany do użytku nowy odcinek S7 liczy sobie 6 km, z czego aż ok. 2,3 km trasy wiedzie przez wybudowane wiadukty. Największy spośród 17 wiaduktów jest położony przy węźle Skomielna i liczy sobie 1 km długości i 50 m wysokości. Z tego węzła poprowadzono zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz, do drogi krajowej nr 28 oraz do starego przebiegu DK7. Z kolejnego węzła, Zabornia, zjechać można na DK47 w kierunku Nowego Targu i Zakopanego oraz na DK7 do Chyżnego i granicy państwa ze Słowacją.

Dzięki pracom włoskiej firmy Salini Impregilo z Mediolanu, polscy kierowcy będą mogli zdecydowanie szybciej przejechać część nowego odcinka S7. Dodajmy, że nowa trasa jest jednym z trzech odcinków drogi liczącej sobie ok. 16,7 km (oprócz zrealizowanego już odcinka Skomielna Biała – Rabka Zdrój, w budowie pozostają odcinki Lubień – Naprawa oraz Naprawa – Skomielna Biała). Co ciekawe, na całym tym odcinku powstanie w sumie 38 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady) oraz dwukomorowy tunel o długości 2,06 km.

Odcinek Lubień – Naprawa ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku (liczy on ok. 7,6 km długości). Ostatni odcinek Naprawa – Skomielna Biała zostanie wykonany w 2021 roku (będzie liczył ok. 3 km długości).

Koszt całego odcinka S7 Lubień – Rabka Zdrój wyniesie blisko 2,5 mld zł.